20240208140012_IMG_0112_2

Gothic tree


Ostatnio w BWN można podziwiać dekoracje autorstwa anglojęzycznego klubu czytelniczego Page Turners. Główną atrakcją, która stoi tuż przy wejściu, jest Gothic tree. Pomysł nawiązuje do stosunkowo nowego amerykańskiego zwyczaju, jakim jest ubieranie Halloween tree. Page Turners wykorzystali ten zwyczaj, aby pokazać, jak wielowymiarowy jest gotycyzm, a także jak istotne miejsce zajmuje w kulturze i życiu codziennym. W ten sposób składają też hołd angielskiej XIX-wiecznej powieści gotyckiej, która w tak dużym stopniu ukształtowała współczesną popkulturę.

Gothic tree Page Turners powstało z inspiracji książką Under the Bed, Creeping: Psychoanalyzing the Gothic in Children’s Literature prof. Michaela Howartha. Autor opisuje w niej swoją fascynację gotycyzmem, z którym zetknął się już jako dziecko. Wyjaśnia też wpływ, jaki na rozwój psychospołeczny mają konwencje gotyckie w literaturze dla dzieci. Howarth odwołuje się przy tym m.in. do badań znanego amerykańskiego psychologa rozwoju człowieka Erika Eriksona.

Gotycyzm jako nurt estetyczno-literacki narodził się w latach 60. XVIII w. w Wielkiej Brytanii. Pierwszą powieścią gotycką w literaturze światowej było Zamczysko w Otranto Horace’a Walpole’a z 1764 roku. Od tamtej pory literatura gotycka odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu kultury na całym świecie. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym gotycyzm służy jako forma ekspresji, sposób na rozładowanie skrywanych lęków i radzenie sobie z problemami dnia codziennego. Każde pokolenie wyraża swoje lęki i niepokoje poprzez literaturę gotycką, a także różne jej interpretacje, takie jak np. świętowanie Halloween. Mroczne scenerie, atmosfera tajemniczości, duchy, wampiry i zbrodniarze – to wszystko jest wyrazem negatywnych uczuć i emocji. Obcowanie z gotycyzmem stanowi swego rodzaju terapię, która pomaga oswoić strach i przepracować tłumiony niepokój czy frustrację.

Gothic tree działa podobnie! Wzorując się na pisarzach i pisarkach, takich jak Mary Shelley, Charlotte Brontë czy Charles Dickens, którzy korzystali z konwencji gotyckich, by wyrazić bolączki ludzi żyjących w XIX-wiecznej Anglii, Page Turners chcą wyrazić lęki i problemy społeczności – zwłaszcza studenckiej – Wydziału Neofilologii. Dziewczyny z klubu czytelniczego zawiesiły już na Gothic tree gotyckie dekoracje, w tym własnoręcznie robione. Teraz mamy zadanie dla Was: w BWN (przy Gothic tree) czeka na Was kociołek z papierowymi zawieszkami w kształcie dyń. Aby dołączyć do akcji, wystarczy: 

  • zapisać na dyni jakiś swój lęk lub problem, 
  • zawiesić dynię na drzewku, aby symbolicznie się od niego uwolnić. 😉