Wiadomo, że piosenka jest dobra na wszystko, a piosenka francuska – la chanson française – w szczególności! Dzięki niej można przenieść się pod niebo Paryża, spacerować po Champs Élysées, patrzeć na przepływającą Sekwanę czy po prostu, wraz z Édith Piaf, widzieć świat na różowo.
Na czym polega fenomen piosenki francuskiej? Wydaje się, że na interpretacji – bardzo sugestywnej, emocjonalnej. Gwiazdy francuskiej estrady często wykonywały swe utwory jedynie przy skromnym akompaniamencie, np. akordeonu, bez towarzyszących grup baletowych i innych efektów specjalnych. A mimo to siła ich piosenek była ogromna.
Aby się o tym przekonać, wystarczy przyjść do Biblioteki Wydziału Neofilologii!
W czwartek 14 listopada o godz. 17:30 razem z Kołem Kultury Frankofońskiej zapraszamy na pierwsze wydarzenie z cyklu „Spotkania z piosenką francuską”. Podczas niego będzie można posłuchać piosenek z lat 1900–1960 oraz zapoznać się z ich historią. Przyjrzymy się również warstwie tekstowej utworów muzycznych, a może nawet pośpiewamy! 🙂 Wśród prezentowanych artystów znajdą się Maurice Chevalier, Ray Ventura, Charles Trenet, Yves Montand czy Édith Piaf.
Pierwsze spotkanie poprowadzi Joanna Kiwilszo z sekcji romanistycznej BWN.