Wystawa ekslibrisów i autografów


Zapraszamy na fascynującą podróż śladami niezwykłych losów książek i ich właścicieli na naszej wystawie! Eksponaty można oglądać do 8 kwietnia w godzinach otwarcia BWN. W tej podróży może Wam towarzyszyć Joanna Kiwilszo – kuratorka wystawy. W celu umówienia się na krótkie oprowadzanie prosimy o kontakt mailowy na adres biblioteka.wn@uw.edu.pl lub j.kiwilszo@uw.edu.pl.

Wystawa prezentuje najciekawsze ekslibrisy i autografy ze zbiorów BWN, głównie sekcji romanistycznej, w tym z tzw. Ancien fonds – „starego zbioru” Ośrodka Kultury Francuskiej.

Ekslibrisy to znaki własnościowe książek, niewielkich rozmiarów grafiki, często projektowane przez uznanych artystów. Te małe dzieła sztuki są skarbnicą wiedzy o właścicielach księgozbioru. Równie cenne dla bibliotek i kolekcjonerów są autografy, najczęściej z dedykacjami, pisane przez autorów na wstępnych kartach dzieł.

Na wystawie można obejrzeć m.in. ekslibrisy rodów ziemiańskich, wykorzystujące w kompozycji herby rodowe. Przykładem takiego ekslibrisu herbowego jest ekslibris właścicieli Biblioteki Wilanowskiej – Potockich herbu Pilawa i Branickich herbu Korczak. Przykładem skromniejszego ekslibrisu w formie pieczęci może być ekslibris architekta Tadeusza Stryjeńskiego, ojca rzeźbiarza Karola Stryjeńskiego. Jeszcze inny charakter ma ekslibris paryskiego kolekcjonera i bibliofila Władysława Dąbrowskiego, który zaprojektował malarz i grafik Konstanty Brandel.

Druga grupa eksponatów to autografy – podpisy i dedykacje autorów. Najcenniejszą z nich jest dedykacja Władysława Reymonta na francuskim tłumaczeniu jego opowiadania Sprawiedliwie Justice z 1925 r. Cenna jest też dedykacja pisarza Krystyna Ostrowskiego na pierwszym tomie jego dzieł dramatycznych. Z bardziej współczesnych nam autografów na wystawie można zobaczyć opatrzoną charakterystycznym rysunkiem dedykację Jeana Cocteau dla polskich studentów, która jest pamiątką z jego wizyty na Uniwersytecie Warszawskim w 1960 r. Równie artystyczny jest podpis hiszpańskiego poety Rafaela Albertiego dla tłumaczki prof. Zofii Szleyen.

Wiele z prezentowanych na wystawie ekslibrisów i autografów ma ogromną wartość historyczną, np. ekslibris w formie odbitki podpisu Jana Szembeka, polskiego dyplomaty i współpracownika Józefa Becka.

wydarzenie na Facebooku